FAQ (Frequently Asked Questions)

Możecie zgłaszać pytania, które uważacie że powinny być tutaj, na adres:

Odpowiedzi dotyczą wszystkich żółwi, jeśli jest inaczej to jest objaśnione w treści odpowiedzi lub oznaczone przy pytaniu:
L - dotyczy żółwi lądowych
W - dotyczy żółwi wodnych

czyli...
Najczęściej zadawane pytania
w dziale żółwie na forum http://terrarium.com.pl/

Przypominam że wszystkich użytkowników forum 
obowiązuje regulamin i NETYKIETA

pytania opracował Artur Różański (Ludwik)
Korekta i uzupełnienie
RobertM, Jojek, Krist, MataManX

tu generuje się lista pytań

 

 1. Po co jest FAQ?
  Forum jest miejscem gdzie ludzie spotykają się, aby wymienić informacje i podyskutować na temat swoich żółwi. Jednak, gdy niektóre pytania padają zbyt często to zamiast sympatycznej wymiany poglądów można spotkać się z odburknięciem, że temat był już wałkowany setki razy. Forum nie zastąpi też podstawowej wiedzy z dobrej książki. Więc, szczególnie, jeśli jesteś nowy na tym forum (a więc może też i jesteś początkującym terrarystą) przeczytaj spokojnie FAQ i dopiero potem zadaj pytanie. Najpierw czyta się lekturę, potem ją omawia.
 2. Co zrobić zanim zadam pytanie?
  Przeczytać FAQ to jasne. Oprócz tego jest jednak duża szansa, że problem, który gnębi dziś Ciebie nie jest absolutnie wyjątkowy. Dlatego znajdź w górnej linijce opcję Szukaj (to ta, obok której jest mała lupa) i z niej skorzystaj. To niewiarygodne jak wiele już na tym forum powiedziano (i jak różne na ten sam temat ludzie mają zdania).
 3. Czy wiedza, którą uzyskam na tym forum jest pewna?
  Jak ktoś powiedział – Na pewno to się kasku na drugą stronę nie da założyć.
  Często poruszany przez kogoś problem wywołuje sprzeczne opinie. Ty sam musisz wybrać, które opinie (i którzy terraryści) są dla Ciebie bardziej wiarygodni.
  Na dodatek forum to dotyczy wielu różnych gatunków żółwi, żyjących w wodzie i na lądzie we wszystkich zakątkach świata w bardzo odmiennym klimacie.
  Uwierz nam. Niektóre z nich są bardzo dziwne, więc mogą mieć dziwne wymagania.
  Każda decyzja, którą podejmiesz może mieć wpływ na życie i zdrowie Twojego pupila. Więc im więcej będziesz wiedział, tym bardziej będziesz w swoją wiedzę wątpił. Nie martw się - to normalne.
 4. Czy kupić żółwia w prezencie? Co zrobić, gdy dostałem żółwia w prezencie?
  Żółw to nie zabawka. Jest z nim dużo zajęcia i nie da się go wyłączyć nawet na jeden dzień. Ciężko go zabrać ze sobą na wczasy lub na wyjazd z przyjaciółmi. Zresztą nawet jak go zabierzesz to będziesz robić za dziwaka.
  Dlatego nie kupuj żółwia w prezencie, jeśli nie jesteś pewien, że obdarowany podoła nałożonym na niego obowiązkom.
  Jeśli kupujesz żółwia dziecku (swojemu) to starannie wybierz gatunek (na początek raczej najmniej kłopotliwy – np. chomik ;-), no tak wiem, że to nie żółw, ale się uparłeś, trudno witaj w klubie) i zarezerwuj sobie czas na najbliższe kilkadziesiąt lat. To Ty się będziesz tym żółwiem opiekował.
  Jeśli dostałeś żółwia w prezencie to postaraj się zapewnić mu optymalne warunki. Naprawdę warto. Jeśli stwierdzisz, że nie podołasz skorzystaj z działu oddam.
 5. Co to za żółw?
  Najpierw zamieść zdjęcie. Postaraj się, aby to nie była plama na dywanie. Ani miniaturka z komórki. Potem pewnie poprosimy Cię o drugie, trzecie itd. Nie masz aparatu. Ktoś już skanował żółwia – raczej kontrowersyjny sposób. Ale nikt Cię nie popędza, poproś sąsiada lub kolegę, może ma aparat i zrobi zdjęcie. Bez zdjęcia nie pomożemy, a i ze zdjęciem to może być długa i miła dyskusja.
  Jeśli nie masz zdjęcia swojego żółwia możesz poszukać zdjęcia w Internecie np. na stronie www.chelonia.org tam znajdziesz wiele podpisanych zdjęć żółwi różnych gatunków. Próbując zidentyfikować swojego żółwia na podstawie zamieszczonych tam zdjęć pamiętaj że żółwie różnią się w zależności od wieku oraz występują u nich cechy osobnicze jak u ludzi.
 6. Czy żółw jest drogi w utrzymaniu?
  Szczerze mówiąc to tanio nie jest. Dużo rzeczy można zrobić samodzielnie ale pewne podstawy trzeba kupić (lub dać do wykonania). Skorzystaj z wyszukiwarek na forum i w internecie. Na pewno jak pokombinujesz to trochę zaoszczędzisz. Na forum zazwyczaj podaje się najtańsze rozwiązania i jeśli wszyscy mówią, że najtańszym źródłem UVB jest świetlówka to nie kombinuj i nie pytaj po raz 159 czy może być żarówka jakaś tam UV ze sklepu, którą widziałeś. Albo czy nie można bez.
  I nie oszczędzaj za bardzo, ostatnim wydatkiem skąpca i tak jest zawsze mała gustowna trumienka.
 7. Czy można oswoić żółwia?
  Nie, to nie pies. To, że rano chlupie tak, że myślisz, że Cię sąsiad zalewa to odruch a nie sympatia. To, że nie gryzie Cię w palec i nie drapie to znak, że się przyzwyczaił i się nie boi - nic więcej. Jesteś przekonany, że Twój żółw jest wyjątkowy, rozpoznaje Cię, darzy sympatią, no cóż to się nazywa antropomorfizm.
 8. W jakim wieku jest mój żółw?
  Rozpoznaje się to tak jak przy drzewach – po słojach. Przepraszam – żartowałem.
  Ciężko dokładnie określić wiek, jeśli nie ma się żółwia od małego. Zależnie od diety i warunków hodowli rosną w bardzo różnym tempie. Dlatego zapamiętaj, od kiedy Ty go masz. To już naprawdę dużo. Myślisz, że to oczywiste – poczekaj jak ktoś Ci się spyta za kilka lat.
  Jedyną w miarę dobrą metodą rozpoznania wieku zwierzęcia jest porównanie go z innymi żółwiami tego samego gatunku i płci których wiek znamy i dorastały w podobnych warunkach i na podobnej diecie. Nie jest to jednak metoda pewna, ponieważ zawsze trzeba wziąć pod uwagę cechy osobnicze danego zwierzęcia, oraz to że mogło przechodzić choroby które mają wpływ na wzrost.
 9. Jak długo żyje żółw? W
  Ależ to życie niesprawiedliwe. Niektóre kilkadziesiąt lat, niektóre dłużej niż ludzie. Ale jednego możesz być pewien, długość jego życia zależy od Ciebie, od diety, temperatury, czystości otoczenia.
  jeśli chodzi o czerwonolice to podają:
  tutaj 50-70 http://animal.discovery.com/guides/reptiles/turtles/slider.html
  tutaj 50-75 http://nis.gsmfc.org/nis_factsheet.php?toc_id=208
  tutaj 15-25 http://www.wnyherp.org/care-sheets/Turtles/red-ear-slider.html
  tutaj 25-30 http://warrensburg.k12.mo.us/animals/kristenr3/
  tutaj 40      http://www2.luresext.edu/aquaculture/turtles.htm
  a tu są podane udokumentowane długości życia (różne gatunki żółwi wodnych, lądowych i nie tylko żółwi)
  http://www.pondturtle.com/lturtle.html
 10. Czy zimować żółwia?
  Zdania są podzielone. Na pewno zimowanie (letarg) powinno wydłużyć życie żółwia. Niemniej jednak niewłaściwie przygotowane stanie się przyczyną choroby lub śmierci.
  Dlatego jeśli chcesz podjąć to ryzyko to dobrze Swego pupila przygotuj konsultując się z doświadczonymi hodowcami. Żółw musi być w 100% zdrowy. Jeśli letarg trwa zbyt długo, a żółw nieprzyjemnie pachnie to znaczy, że nie przygotowałeś go właściwie. Oczywiście zimować należy tylko te gatunki żółwi, które w naturze przechodzą hibernację lub okres obniżonej aktywności.
 11. Jak rozpoznać płeć żółwia?
  Po pierwsze trzeba być pełnoletnim ;-).  To znaczy nie Ty tylko żółw musi osiągnąć określony wiek by zdefiniowanie płci było możliwe.
  Porównaj wygląd pazurów, ogona, plastronu swojego żółwia ze zdjęciami umieszczonymi w internecie. Jeśli nie dajesz rady, a żółw jest odpowiednio dorosły (powyżej roku a nawet 3 lat) możesz zamieścić na forum zdjęcie, na którym dobrze widać ogon i/lub pazury przedniej łapy.
 12. Ile żółw powinien jeść i jak często go karmić?
  Zależy od gatunku. Np. czerwonolice na początku jedzą codziennie, potem, co drugi dzień a na końcu raz w tygodniu. Dlatego w stosunku do gatunków popularnych (czerwono i żółtolice, stepowe, greckie) znajdziesz odpowiedź we wcześniejszych postach na forum i w opisach gatunków. Jeśli masz rzadkiego żółwia to nie czekaj na odpowiedź i nie dziw się, że nikt nie odpowiada tylko szukaj w Internecie, również na stronach obcojęzycznych.
 13. Co powinien jeść żółw?
  Znowu to zależy od gatunku i temat był wielokrotnie dyskutowany. Zgadzamy się w kilku rzeczach.
  Dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do tego, co żółw je w naturze.
  Powinna też być jak najbardziej urozmaicona, bazować głównie na produktach naturalnych i w jak najmniejszym stopniu opierać się na produktach syntetycznych nawet renomowanych firm.
  W żadnym wypadku żółwia nie wolno karmić tylko jednym rodzajem pokarmu – monodieta jest bardzo szkodliwa.
  Aha i jeszcze jedno. Nie, naprawdę, żółw nie powinien jeść sałaty!!!

  Autor: Onsen
  Kilka przykładowych pokarmów dla żółwi wodno-lądowych:

      Pokarm Zwierzęcy:
          - Ryby Akwariowe np. Gupiki
          - Ryby słodkowodne np. Płocie
          - Ślimaki np. Świderki
          - Pokarm Suszony np. Krewetki, Stynki

      Pokarm Roślinny:
          - Wgłębka wodna
          - Rzęsa wodna
          - Moczarka wodna

  Przykładowe pokarmy dla żółwi lądowych:

      Łatwo dostępne w okresie letnim, zioła:

          Taraxacum officinale
  (mniszek lekarski)
          Alliaria petiolata (czosnaczek pospolity)
          Lapsana communis (łoczygę pospolitą)
          Aegopodium podagraria (podagrycznik pospolity)
          Viola odorata (fiołek wonny)
          Cardamine pratensis (rzeżucha łąkowa)
          Plantago lanceolata (babka lancetowata)
          Plantago major (babka zwyczajna)
          Urtica dioica (pokrzywa) - młode listki siekane w sałatce
          Allium ursinum (czosnek niedźwiedzi)
          Capsella bursa-pastoris (tasznik pospolity)
          Erophila verna (wiosnówka pospolita)
          Pulmonaria officinalis (miodunka plamista)
          Trifolium repens (koniczyna biała (k. rozesłana) oraz inne koniczyny
          Tussilago farfara (podbiał pospolity)
          Viola arvensis (fiołek polny)
          Alchemilla vulgaris (przywrotnik pospolity)
          Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
          Prunella grandiflora (głowienka wielkokwiatowa)
          Lamium album (jasnota biała)
          Lamium purpureum (jasnota purpurowa)
          Sonchus oleraceus (Mlecz zwyczajny) - nie mylić z mniszkiem
          Malva sylvestris (ślaz dziki)
          Cichorium intybus (cykoria podróżnik)
          Leucanthemum vulgare (jastrun (złocień) właściwy)
          Galium aparine (przytulia czepna)
          Convolvulus arvensis (powój polny)
          Galinsoga parviflora (żółtlica drobnokwiatowa)
          Hypochoeris radicata (prosienicznik szorstki)
          Linaria vulgaris (lnica pospolita)
          Lunaria annua (miesiącznica roczna)
          Matricaria recutita (rumianek pospolity)
          Oenothera biennis (wiesiołek dwuletni)
          Onobrychis viciifolia (sparceta siewna, esparceta)
          Polygonum bistorta (rdest wężownik)
          Potentilla anserina (pięciornik gęsi)
          Thlaspi arvense (tobołki polne)

      Pokarmy łatwo dostępne w okresie zimowym, gdy nie możemy pozbierać ziół na dworze:
          - cykoria
          - cukinia
          - ogórek
          - kiełki
          - liście rzodkiewki
          - sałata rzymska (tylko taką można podawać! )
          - siano, w którym żółw może się „zakopać” i  podjadać w każdej chwili (dobre przy ścieraniu dzioba!)
          - Suszone zioła, do kupienia w sklepach internetowych i miejskich np. Firmy Zuzala ( www.zuzala.com ), suszone samodzielnie lub mrożone.
 14. Jakie witaminy podawać żółwiom?
  Najlepiej żadnych. Tak jak ludziom. Jeśli dieta jest urozmaicona i bogata, żółw zdrowy i oświetlenie właściwe to dodatkowe witaminy i minerały są zbędne.
  UWAGA!!! Nie podajemy witamin na wszelki wypadek. Zbyt dużo witamin to problem taki sam jak awitaminoza.
  Jeśli żółw cierpi na brak witamin to po uderzeniu się w piersi i wypowiedzeniu słów „mea culpa” oraz (koniecznie) zasięgnięciu porady DOBREGO weterynarza stosujemy A+D3 w kroplach (takie jak dla ludzi) lub znajdujemy specjalne dla żółwi. W awaryjnym wypadku weterynarz może dać zastrzyk.
 15. Jakie oświetlenie jest niezbędne żółwiom?
  Większość żółwi musi mieć to, co w naturze, czyli słońce. Ponieważ jednak w domu o to trudno (szczególnie, że z przyczyn, których nie będziemy tu omawiać zdefiniowanych jako „praw fizyki pan nie zmienisz” szyba okienna blokuje niezbędne jego składniki) stosujemy jedno źródło światła jako element „światłocieplny” a drugie jako źródło światła UVB ( świetlówki i lampy UVB emitują też UVA )
  UVB jest niezbędne do wytworzenia witaminy D3, która bierze udział w przyswajania wapnia. Szczególnie potrzebne młodym osobnikom, których wzrost jest bardzo szybki. Jego brak, w młodości jak i później, może prowadzić do krzywicy i innych schorzeń.
  UVA wpływa korzystnie na samopoczucie gada.
  Czyli co najmniej żarówka plus specjalna świetlówka UVB. Jeśli chodzi o szczegóły, to przejrzyj dział oświetlenie lub na forum działy żółwie i budowa, osprzęt. Wiele razy już był tam ten temat wałkowany „aż do bólu”.
 16. Jaka temperatura otoczenia jest właściwa dla żółwia?
  Taka, jaką ma w naturze.
  Czyli najczęściej w dzień cieplej, w nocy chłodniej.
  Dla żółwi wodnych powietrze kilka stopni cieplejsze od wody, lub takie jak woda, ale nie chłodniejsze (inaczej się przeziębi).
  W części lądowej muszą być miejsca chłodniejsze i cieplejsze tak by żółw mógł wykorzystać swą naturalną inteligencję i wybrać najodpowiedniejszą dla swego aktualnego widzimisię.

  To samo tyczy się żółwi lądowych. W terrarium powinna być „wyspa” cieplna, gdzie żółw może się wygrzewać i „łapać” promienie UVB oraz miejsca i kryjówki chłodniejsze, gdzie żółw uda się gdy będzie miał dość opalania. 
 17. Czy żółw może żyć na podłodze wśród ludzi?
  Oczywiście, że nie. Tak jak pies nie może mieszkać w akwarium. Być może znajdziesz na tym forum posty, które twierdzą odwrotnie ale tymi się nie sugeruj. Dla porządku podajmy kilka argumentów przeciw chowu podłogowemu: względy higieniczno sanitarne (salmonella i pasożyty), nieodpowiednia temperatura, przeciągi, kurz, ryzyko nadepnięcia, kopnięcia czy przygniecenia, ryzyko ugrzęźnięcia w niewłaściwym miejscu (na forum znajdziesz np. opis węża, którego rozszarpał wentylator PC-eta), spadnięcie ze schodów i wypadnięcie z balkonu, upadek już z 50 cm może być powodem śmiertelnego zranienia lub uszkodzenia itp. Jeśli jeszcze masz wątpliwości, cóż pozostaje tylko liczyć, że w następnym wcieleniu będziesz np. żółwiem hodowanym w niewłaściwych warunkach. 
  Ponadto żółw żyjący luzem w mieszkaniu może zostać zaatakowany przez zwierzęta przebywające w domu (np.: psy, koty). Podłoże po którym zwierze się by poruszało jest zupełnie inne niż w naturalnym środowisku. Chodzenie po parkietach, panelach, gumoleach a nawet dywanach jest nie wskazane ze względu na ich śliskość, powoduje nadwyrężenia i choroby stawów i kończyn. Wietrzenie stwarza przeciągi które nawet gdy są niewyczuwalne dla człowieka dla zwierzęcia żyjącego na podłodze są niebezpieczne.
 18. Czy wypuszczać żółwia na spacery po domu?
  Tu już zdania są bardziej podzielone. Uwzględniając argumenty przytoczone powyżej można stwierdzić, że jeśli nie jest to zbyt częste i zlikwidowane są wszelkie zagrożenia, sporadyczne wypuszczanie żółwia (np. po to by wodny dobrze wysechł – wtedy lepiej widać zmiany na skorupie) nie powinno mu dramatycznie zaszkodzić. Niestety pewnie tylko żółwie mogłyby ostatecznie rozwiązać kwestię czy tego chcą czy nie.
  Na pewno za to warto, jeśli jest ładna pogoda zabrać żółwia na dwór, lub nawet latem urządzić mu (akwa)terrarium lub wybieg na dworze. Ale wtedy to dopiero musimy go zabezpieczyć i przed jego ucieczką i przed zagrożeniami zewnętrznymi.
 19. Jakiej wielkości powinno być (akwa)terrarium dla żółwia?
  Największe, na jakie Cię stać i największe, jakie Ci się zmieści w domu. Ale nie mniejsze niż minimum określone dla danego gatunku. Masz wątpliwości. Zamknij się w WC i nie wychodź przez tydzień.
  Szczegółowe zalecenia dla danego gatunku wyszukaj w starszych postach lub w opisach gatunków. akwaterrarium
 20. Jakie filtry zastosować w akwaterrarium? W
  Np. podżwirowy plus kubełek. Albo podżwirowy plus kaskada. Albo kubełek plus kaskada. Albo inne warianty. Nie jest ważne jaki producent tylko to, kto używa filtra i jak się nim posługuje. Maszyna do szycia sama nie uszyje ubrań. Jeśli chcesz mieć skuteczny system filtracji poświęć jak najwięcej czasu na przejrzenie dyskusji dotyczących tego tematu, wyrób sobie swój pogląd, wciel go w życie i pilnie obserwuj jak działa. Potem go udoskonalaj. Jeśli jesteś perfekcjonistą to zawsze coś można udoskonalić. filtrowanie
 21. Jak często zmieniać wodę w akwaterrarium? W
  Idealnie to wcale. Należy tylko, co 2 do 14 dni podmienić 10-30% wody. Ilość i częstotliwość dobieramy eksperymentalnie zależnie od potrzeb. Niemniej jednak przy wydajnym systemie filtracji i ustabilizowanym mini ekosystemie dwa tygodnie bez żadnej podmiany (np. wyjazd) nie powinno stanowić problemu. Aby dobrze opanować ten problem musisz poczytać o dojrzewaniu filtrów, zakładaniu biotopu i bakteriach nitryfikacyjnych. Całą wodę wymieniamy tylko w przypadku gruntownego czyszczenia zbiornika, najlepiej raz do roku. filtrowanie
 22. Jaką wodę wlewać do akwaterrarium? W
  Z kranu, odstaną minimum dobę. O temperaturze zbliżonej do temperatury w akwarium (pokojowej). Żadnej mineralnej, destylowanej, specjalnie filtrowanej. No chyba, że mieszkasz w okolicy gdzie woda ma jakiś specjalny skład. Ale jeśli populacja ludzi ją spożywających nie ulega gwałtownemu zmniejszeniu to i dla żółwi jest ok.
 23. Czy wyłączać na noc grzałki, oświetlenie i filtry? W
  Grzałki i oświetlenie raczej tak. Filtry na pewno nie.
  Grzałki – przeciwwskazaniem do wyłączanie może być ewentualnie bardzo niska temperatura otoczenia – jednak, jeśli taka sytuacja nie zachodzi to obniżenie temperatury symuluje sytuację ze środowiska naturalnego, w którym w nocy też jest chłodniej.
  Oświetlenie – jeśli w pomieszczeniu jest w nocy całkowicie ciemno to można zostawić jakieś oświetlenie udające światło księżyca ale zostawianie zwykłego oświetlenia 24 godziny na dobę utrudnia żółwiom wypoczynek.
  Filtry – nie wyłączamy, bo przez noc obumierają bakterie nitryfikacyjne – czyli z biologicznego filtrowania nici.
 24. Czy używać środków chemicznych do uzdatniania i klarowania wody? W
  Zawodowcy są przeciwni wszelkiej chemii w akwarium. Dobrze działający system filtracji nie wymaga wspomagania chemią. Natomiast problem pojawia się przy wymianie całej wody. Odstanie 10-15 l na podmianę da się zrobić, ale jak odstać 80, 100 litrów wody lub więcej. Pewnie wtedy będzie trzeba użyć jakiegoś uzdatniacza.
 25. Czym smarować skorupę żółwia?
  Tak jak kota się pierze, ale się nie wykręca, tak też żółwia (zdrowego) nie trzeba niczym smarować. Polerować też nie. Ewentualnie wchodzi w grę szorowanie miękką szczoteczką z osadów i glonów. Czasami smaruje się czymś żółwia chorego, ale to już inna historia.
 26. Mój żółw gubi fragmenty skóry i skorupy, jak to zatrzymać?
  Dopóki będzie rósł dopóty będzie liniał i gubił łuski ze skorupy. Za to jak dorośnie też będzie liniał i gubił łuski ze skorupy, tylko, że rzadziej. Taka jego uroda.
 27. Czy mój żółw wymaga rejestracji?
  Przeczytaj art. 64 oraz art.127 ustawy o ochronie przyrody: http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/01.99.1079.shtml
  Aktualny spis gatunków podlegających rejestracji i ograniczeniom obrotu http://www.cites.info.pl/UE338_A.pdf
 28. Co to jest CITES?
  Informacje o CITES, przepisach UE oraz polskim prawie związanym z tematem znajdziesz na stronie http://www.cites.info.pl/
 29. Czy mój żółw jest zdrowy?
  Jeśli martwisz się stanem swojego żółwia, dokładnie opisz niepokojące symptomy. Nie zapomnij podać gatunku żółwia. Jeśli możesz to zamieść zdjęcia (ostre). Uczestnicy forum zrobią wszystko, aby Ci pomóc. Ale nie zdziw się, jeśli ostateczna rada będzie brzmiała – „Idź do dobrego weterynarza”. Ani Kaszpirowski ani Copperfield na to forum nie zagląda, niestety.
 30. Gdzie znajdę dobrego weterynarza?
  Wszyscy mamy ten problem. Zajrzyj do działu Weterynarze, zobacz też Spis weterynarzy.
 31. Mój żółw nie je, jest ospały, jest płochliwy, przedtem taki nie był – co się dzieje?
  Przyczyn zmiany zachowania żółwia może być kilka. Przede wszystkim przeanalizuj czy nie zaszły ostatnio jakieś zmiany, które mogą być tego przyczyną np. przestawienie (akwa)terrarium. Jeśli tak to często wystarczy odczekać aż się przyzwyczai. Obejrzyj go też dokładnie czy nie wykazuje zmian chorobowych.
  Żółwie reagują też na zmiany pór roku np. zimą, mimo że nie obniżyliśmy im temperatury (i nie zimujemy ich) mogą być bardziej ospałe i wybredne w jedzeniu.
 32. Mój żółw zachowuje się inaczej niż żółw kolegi. Dlaczego?
  Często, nawet żółwie tego samego gatunku, tak samo karmione, hodowane w identycznych warunkach w jednym miejscu są zupełnie różne. Jeden będzie duży i odważny, a drugi mały i płochliwy. Nie martw się to normalne.
 33. Jak rozmnożyć żółwie?
  A 18 lat skończone?
  Tak! To ok. Rozmnażanie żółwi jest dość trudne. Sam fakt połączenia samca i samicy w jednym (akwa)terrarium nie załatwia sprawy. Nawet, jeżeli odbędą się gody i samica zniesie jaja to doczekanie do wyklucia potomstwa i zapewnienie mu warunków do przeżycia to zajęcie na pełen etat. U niektórych gatunków wymagane jest również przezimowanie żółwia. Więc jeśli naprawdę chcesz poznać smak rodzicielstwa to najpierw poświęć czas na lekturę książek i stron internetowych poświęconych rozmnażaniu Twojego gatunku (tzn. gatunku żółwia oczywiście).
 34. Czy można trzymać rybki razem z żółwiami? W
  Myślę, że hodowcy rybek byliby takim pomysłem oburzeni. W chwilach przerwy w swoim szlachetnym gniewie karmiliby oczywiście swoje rybki robaczkami. Czym oczywiście byliby oburzeni hodowcy robaczków. My hodujemy żółwie i powinniśmy być oburzeni gdyby ktoś chciał je wrzucić do terrarium jakiegoś drapieżnika. Więc jeśli chcemy zachować zdrowy rozsądek to
  1. Trzymamy rybki z żółwiami
  2. Wybieram tanie rybki
  3. Godzimy się z faktem, że ich populacja podlega ciągłym zmianom
  4. Humanitaryzm nakazuje, aby miały się gdzie schronić i odpocząć
  5. Nie dziwimy się, że ten leniwy żółw w ogóle się nie rusza mimo, że gupik pływa mu przed nosem (po co i tak "Wielki Żółw" jutro wrzuci stynkę).
 35. Jak duży urośnie mój żółw?
  Duży, na pewno większy niż się spodziewałeś. Sprzedawca mówił, coś innego. Ha, ha, ha, on wiedział, że jak Ci powie prawdę to żółwia nie kupisz. Teraz on ma Twoją kasę a Ty się zastanawiasz gdzie jest ten mały słodki stworek o wielkości 5-złotówki i skąd ten zielono-brązowy półmisek w akwa. No cóż zależnie od gatunku zdrowy dorosły żółw może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm (oczywiście są też w naturze większe, ale np. przeciętny akwarysta hodowli delfinów w domu nie rozważa). Konkretne wymiary i tabele wzrostu dla danego gatunku warto wyszukać w internecie, najczęściej wymiary dorosłego żółwia podane są także w opisach gatunków.
 36. Plastron i karapaks – fachowa "chińszczyzna"?
  Plastron - http://pl.wikipedia.org/wiki/Plastron
  Karapaks - http://pl.wikipedia.org/wiki/Karapaks
 37. Co to jest, jeśli żółwiowi złazi skóra?
  Q: 
  Co to jest, jeśli żółwiowi złazi skóra? Złazi mu z szyi, jak jest zanurzony to widać takie cieniutkie strzępki. Czy to normalne, czy jakaś awitaminoza?
  A: Re: Skóra u czerwonolicego Autor: r2d2
  Zrzucanie skóry przez czerwonolicego jest objawem wzrostu, będziesz musiała się do tego przyzwyczaić że praktycznie cały czas będzie schodzić skóra a z łap będą zwisały piękne "firanki".
  A: Przeczytaj: Jak żółwiowi schodzi (łuszczy się) skóra.
 38. Czerwonolice są śpiące czy należy je zimować? W
  Q: 
  Piszę w imieniu znajomej, wiec nie krzyczcie na mnie za moją ignorancję ;)))
  Znajoma owa ma dwa młode żółwiki czerwonolice, i rozważa ich przezimowanie. Z tego co czytałam (poprawcie jeśli się mylę) zimowanie tych żółwi jest wskazane tylko przy planowaniu rozmnażania, a poza tym dość ryzykowne... no więc czy takie maluchy warto zimować? ale problem w tym, że podobno są ciągle senne, gorzej jedzą itp. Co byście poradzili ich właścicielce?
  A1: Re: śpiące czerwonolice Autor: krist
  kupić grzałkę i podnieść temp. wody do 26-28 st. C do tego lampka nad lądem i powinny przestać myśleć o spanku, do zimowania muszą być dobrze przygotowane i mieć odpowiednie warunki bo inaczej jeśli hibernacja będzie nie "pełna" mogą zginąć a tego chyba by nie chciała!
  A2: Re: śpiące czerwonolice Autor: Jarek Zajączkowski
  Zimowanie nie jest konieczne. Dotyczy jedynie gatunków występujących w naturze w strefie klimatycznej umiarkowanej czyli z wyraźnymi porami roku. Zimowanie młodych żółwi jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
 39. Czy żółw może jeść sałatę?
  Q: 
  Panie Jarku, [...]. Czy żółw może jeść sałatę z własnego ogródka, ekologiczną? Teraz jej nie ma, ale w lecie jest dużo. Bo to chyba chodziło o zanieczyszczenia.
  A: Re: Sałata dla żółwia Autor: Jarek Zajączkowski
  Niestety nie tylko chodzi o zanieczyszczenia. Sałata zawiera w swoim składzie wiele kwasów organicznych (szczawiany itp.) które wiążą wapń w karmie powodując jego niewchłanianie z p.pokarmowego. Żółwie i inne roślinożerne gady (np. legwany zielone) jedząc sałatę. (szcz jako monodieta) wcześniej czy później zapadają na hypokalcemię. U żółwi objawia się to przede wszystkim osłabieniem i stopniową utratą twardości pancerza (zaczyna się od plastronu) - SYNDROM MIĘKKIEGO PANCERZA - syndrom MBD.
 40. Jak zwalczyć kamień ze ścianek? W
  Q: 
  Znacie jakiś dobry sposób na kamień i śluz powstający na ściankach akwa i wszystkim co się w nim znajduje?? tzn. żeby go skutecznie zlikwidować i zapobiec powstawaniu??
  A: Re: jak zwalczyć kamień ze ścianek Autor: mordd
  Kamień z szyb i wystroju najłatwiej i bezpiecznie usunąć kwasem (kwasek cytrynowy, ocet). Żeby go uniknąć stosuj zmiękczoną lekko wodę (gotowana lub odstała, bądź zmiękczona preparatami torfowymi). Gotowe preparaty do usuwania kamienia zawierają również kwasy organiczne więc szkoda pieniędzy. Jeśli jest tam dodatkowo jakiś śluz to niestety musisz częściej wymieniać wodę lub ją lepiej filtrować - ten śluz to osad bakterii.
 41. Czy można wyłączać na noc filtr bo jest głośny a my chcemy spać? W
  Na noc nie wyłącza się filtru. Powód : W filtrze żyją bakterie przerabiające związki azotu. Gdy woda staje - bakterie zdychają.
 42. Dlaczego ? (żółwie należy karmić dwa trzy razy w tygodniu) 
  Q:
  Czytając wypowiedzi na forum doczytałem się rad, że żółwie należy karmić dwa trzy razy w tygodniu. Nie pojmuję takich zaleceń. Żółw wodny czy lądowy żyjący w przyrodzie je tyle ile chce, kiedy chce, na co ma w danej chwili ochotę i co serwuje mu środowisko. Wiosną miejsce bytowania żółwi lądowych jest naładowane rozwijającą się roślinnością. Pora ta jest właściwie jedyną okazją aby żółw najadł się do syta różnorodnym pokarmem i narobił zapasów na niesprzyjające warunki. W miarę upływu czasu, wzrostu temperatury i zaniku opadów, roślin jest co raz mniej. Uboższy staje się jadłospis .Każdy hodowca stara się naśladować warunki panujące w przyrodzie. Dlaczego więc mam karmić ubogo i kilka razy w tygodniu ?
  A: Re: Dlaczego ? Autor: MataManX
  to nie polega na tym że wszyscy na forum chcemy głodzić swoje żółwie tylko na tym że w pokarmie podawanym żółwiom przez nas jest b. dużo substancji odżywczych, jest on wysokoenergetyczny itd. itp. po prostu karmiąc codziennie żółwia by się go zapasło. w naturze żółw nie je też codziennie w końcu żółw nie jest w stanie upolować kilku ryb codziennie nie jest wystarczająco sprawny żywi się rybia padliną której nie ma aż tak wiele a poza tym w naturze je dziennie o wiele mniej niż może wydębić od właściciela
  A: Re: Dlaczego ? Autor: krist 
  A poza tym żyje (czerwonolicy) stadnie nawet pow. 25 osobników nawet jeśli jeden upoluje rybę to reszta zaraz się dołącza do darmowego żarcia, a jeśli jest mniejszy to większy odbierze mu upolowaną zdobycz... Moim zdaniem przy ich żarłoczności i przy życiu w stadzie niemożliwe jest aby najadły się do syta no chyba że napchają się zieleniną albo znajdzie się jakaś większa padlina ale to nie zdarza się często. Mustel zapomniał chyba że po dniach "wielkiego żarcia" są dni kiedy gadzinki nic nie upolują albo tuptają do innego zbiornika wodnego i mają post kilkudniowy!!! Z tym iż mają większy dostęp do świeżej zieleniny na wiosnę się zgadzam, w nadchodzącym okresie powinna być przewaga w jadłospisie roślinności.
 43. Odstają łuski, czy to coś złego?
  Q: 
  Witam, mam problem ze swoim żółwiem czerwonolicym, parę dni temu zaobserwowałem na skorupie wysuszone niektóre łuski plastronu które trochę odstają, tak jakby miały się oderwać za jakiś czas, a niektóre są lekko białawe tak jakby miały trochę powietrza pod spodem. Zaobserwowałem to dopiero jak wyschła mu skorupa kiedy się wygrzewał. Bardzo proszę o odpowiedź bo gdyby to były zmiany świadczące o jakiejś chorobie (być może grzybica) natychmiast zacząłbym działać.
  A: Re: pilne proszę o pomoc Autor: Jojek
  Typowy objaw - rośnie i stare (za małe) łuski mu odpadają. Nie ma się czym przejmować. Skóra też mu będzie schodziła takie firanki będą z szyi i łapek wisiały.
  A: Re: pilne proszę o pomoc Autor: Jojek 
  Jeżeli to wygląda tak: płytka pancerza rozwarstwiła się i od zewnątrz jest cienka półprzezroczysta powłoczka, która zaczyna odpadać to nie masz się co przejmować. Po prostu schodzą mu łuski - naturalny efekt wzrostu. [...] U młodych żółwi łuski schodzą dość często. Potem coraz rzadziej.
 44. Czerwonolice - jak odrobaczać?
  Q: 
  Chciałabym odrobaczyć swoje żółwie ale Gdańskie wety nie bardzo wiedzą czym i jak... Możecie mi podpowiedzieć żebym mogła im coś zasugerować? Może znacie w 3mieście jakiegoś weta który przeprowadza odrobaczanie u żółwi?
  A: Re: Czerwonolice - odrobaczenie Autor: dr Robert
  Kupujesz Fenbendazol do odrobaczania kotów u jakiegokolwiek weterynarza (ok. 12-14 zł) i podajesz dorosłemu żółwiowi 2-4 mm (żel jest w takiej plastikowej strzykawce, trzeba pokręcić nakrętką z tyłu tłoczka, żeby wychodził ze strzykawki) np. dwukrotnie co drugi dzień, po dwóch tygodniach kurację powtarzasz.
 45. Jakie podłoże zastosować dla żółwi lądowych? L Autor: minio_p 
  Podłoże dla żółwi lądowych powinno spełniać następujące warunki: 
      - być jak najbardziej zbliżone do występującego w naturalnych warunkach 
      - nie może być połykane przez żółwie np. zbyt małe substraty podłoża, lub zbyt sypka jego konsystencja 
      - nie utrudniać poruszania się zwierząt 
      - nie pleśnieć 
      - nie pylić 
      - zapewniające możliwość kopania i zagrzebywania się całego zwierzęcia. 
  Najbardziej wskazanym i polecanym podłożem dla większości żółwi lądowych jest darń (wycięta z łąki trawą z korzeniami). Umieszcza się ją w terrarium i przy systematycznym podlewaniu stanowi przez długi czas naturalny wycinek stepu. Jest również źródłem pokarmu w postaci roślin tam rosnących. Bardzo dobrze w roli podłoża sprawdza się poza tym kora sosnowa. Można dodatkowo na jej powierzchni ułożyć warstwę siana. Będzie ono stanowiło dodatkowe źródło pokarmu i jednocześnie zapewniało schronienie. Podczas kopania i poruszania się żółwi siano będzie sukcesywnie mieszało się z korą co doprowadzi do powstania pewnej namiastki stepu. Można oczywiście te trzy elementy tj. darń, korę sosnową i siano stosować łącznie w jednym terrarium. 
  Dobrym rozwiązanie dla żółwi związanych z obszarami pustynnymi północnej Afryki (Testudo kleinmanni, Testudo nabeulensis), jest zastosowanie podłoża w postaci gliny lub mieszaniny gliny z piaskiem. 
  Zdecydowanie nieodpowiednimi podłożami dla żółwi są: 
      - wióry, trociny-zaczopowanie jelit 
      - granulat korkowy-zaczopowanie jelit 
      - ziemia ogrodnicza-zaczopowanie jelit plus ewentualne zatrucie zawartymi w niej substancjami chemicznymi 
      - piasek i żwir-zaczopowanie jelit 
      - torf i mielony kokos-zaczopowanie jelit i problemy z układem oddechowym (po wyschnięciu bardzo pylą)
 46. Na jakich stronach internetowych znajdę maximum informacji o moim żółwiu?
  Niestety, podobnie jak ciężko wskazać dobre książki o żółwiach (szczególnie po polsku), tak i trudno wskazać uznane przez wszystkich strony zawierające niezbędne kompendium informacji i pozbawione błędów. Gdy przejrzysz forum zauważysz, że właściciele czerwonolicych mają najłatwiejsze zadanie. Niestety obowiązuje zasada im rzadszy żółw tym trudniej o dobre informacje w naszym języku. Skorzystaj z działu Strony WWW a jak to nie pomoże to z zestawu wyszukiwarka + słownik.
 47. Na co mi te wszystkie porady, żółw żyje na podłodze, je to, co pies plus sałata i jest zdrowy?
  Gratuluję. Niestety, głównie dobrego samopoczucia. Taki tryb życia znacznie skróci żółwiowi życie. Skutki złej diety i złych warunków mogą pozostawać niewidoczne przez wiele lat. Żółw w tym czasie przechodzi męczarnie, ale biedak nawet Cię nie może obszczekać. Śmierć dla niego będzie na pewno wejściem w nowy, lepszy świat.
 48. Walczę o prawa zwierząt, uwolnijcie wasze żółwie !
  Oczywiście! Co prawda np. wypuszczając czerwonolice wyniszczymy populację żółwia błotnego, ale cóż wolność jest najważniejsza. Szkoda, że najczęściej nie dłużej niż do najbliższej zimy.
  A serio. Te żółwie (i wszystkie zwierzęta), które już mamy w domu nie mogą wrócić do natury. Dlatego, że albo destabilizują ekosystem, albo giną jako nieprzystosowane. Podobnie jak karpie, które zamiast trafić na wigilijny stół, trafiają do rzeki. Człowiek od początku swego istnienia odczuwał potrzebę hodowania zwierząt nie tylko w celach konsumpcyjnych. Dlatego żółwie będą z nami.
 49. Co to jest jak żółw tak dziwnie trzęsie łapkami?
  To jest coś w stylu tańca godowego żółwi. Takie zaloty.